Hladina cukru v krvi, dlouhý cukr a jiné ukazatele

Team DiaMáma | 21.2.2024

Nejen pravidelné kontroly u diabetologa, ale i domácí měření glykémií jsou při těhotenské cukrovce důležitá. Pojďme si ukázat, proč je potřeba hladiny cukru v krvi a další údaje sledovat.

Hladina cukru v krvi, dlouhý cukr a jiné ukazatele

Při gestačním diabetu, neboli těhotenské cukrovce, jsou důležitou součástí léčebného režimu jak pravidelné kontroly u vašeho lékaře, tak i domácí měření hladin cukru v krvi. Jen tak můžete sledovat, zda jste provedla dostatečné změny ve své stravě a cukrovka je dobře kompenzována. Zvýšené glykémie vám i vašemu očekávanému miminku škodí úplně stejně, ať už o nich víte, či nevíte.

Nesmírně důležité proto je, abyste o tom, že gestační diabetes máte. Setká se s ním přibližně 15 až 18 % těhotných žen. A i když mezi rizikové faktory vzniku těhotenské cukrovky patří vyšší věk, nadváha a v rodině se vyskytující cukrovka, nevyhýbá se ani ženám bez těchto rizikových faktorů.

Gestační diabetes mellitus – Doporučený postup screeningu, gynekologické, perinatologické, diabetologické a neonatologické péče (2017) mimo jiné uvádí, kdy a jaké vyšetření provádět, aby byla těhotenská cukrovka odhalena pokud možno u všech nastávajících maminek. Na počátku těhotenství se kontrolují glykémie nalačno a následně mezi 24. a 28. týdnem, pokud už nedošlo k dřívější diagnóze, se provádí orální glukózový toleranční test (OGTT).

Váháte, zda na OGTT jíst, či nejít? Přemýšlíte, zda pro vás nebo vašeho miminko nepředstavuje riziko komplikací? A jak vůbec probíhá, jak se něj připravit a co ho nejlépe zvládnout? Netušíte, co znamenají jeho naměřené hodnoty? Více vám o tomto vyšetření prozradí náš e-book zdarma, na jehož tvorbě se podílela diabetoložka MUDr. Hana Krejčí.

Sledování léčby gestačního diabetu

Pokud už těhotenskou cukrovku máte diagnostikovanou, je v nejlepším zájmu vás i vašeho miminka, aby byla dobře kompenzovaná – neboli aby se hladiny vače cukru v krvi držely v doporučeném rozmezí hodnot. K dosažení normálních, zdravých hodnot ale obvykle postačuje úprava stravy a životního stylu, jen u přibližně 10 až 20 % nastávajících maminek je potřeba nasadit metformin v tabletkách, případně i inzulin.

Nedostatečně kompenzovaná těhotenská cukrovka se pojí nejen s vyšším rizikem nadměrného růstu plodu, zhoršeného vývoje jeho orgánů, poporodní hypoglykémie a novorozenecké žloutenky, ale i s vyšší pravděpodobností budoucího rozvoje diabetu 2. typu. Dále více hrozí preeklampsie a porodní komplikace, zvýšená je i pravděpodobnost úmrtí plodu v děloze.

Neměřit si pravidelně hladiny cukru v krvi  je proto podobné, jako byste vyrazila s malým miminkem v náručí během temné noci do lesa bez baterky. A doufala, že o nic nezakopnete, do ničeho nevrazíte a do cíle dorazíte oba úplně v pořádku. Může se vám to povést, ale mnohem pravděpodobnější je, že sobě a nebo dítěti ublížíte.

Každá žena s těhotenskou cukrovkou má nárok na zapůjčení glukometru pro domácí měření hladin cukru v krvi a také na určité množství diagnostických proužků do něj. Doporučuje se měřit glykémie alespoň 4x denně – nalačno a 1 h po snídani, obědě a večeři, při léčbě inzulinem i 8x denně. Cílové glykémie nalačno jsou 3,5 až 5,3 mmol/l, za 1 hodinu od začátku jídla 5,0 až 7,8 mmol/l a za 2 hodiny od začátku jídla  5,0 až 6,7 mmol/l.

Glykémie po jídle

Hladina cukru v krvi po konzumaci jakéhokoliv jídla či pití odpovídá tomu, jak si vaše tělo dokázalo poradit především s obsaženými sacharidy. Bílkoviny a tuky zvyšují glykémie jen minimálně, navíc jejich dostatečný obsah v jídle tlumí vzestup hladin cukru v krvi ze sacharidů. K tomu je během těhotenství (a také kojení) bílkovin potřeba podstatně více. Jejich konzumace by proto neměla být omezována, naopak často je potřeba na navýšení jejich příjmu zapracovat. V případě tuků je potřeba dbát především na kvalitu jejich zdrojů a brát v úvahu počáteční váhu a váhový přírůstek nastávající maminky.

Výsledky při změně stravy poznáte prakticky ihned, už první lépe poskládaný pokrm se na glykémiích po jídle projeví. Je tedy velmi užitečné si kromě naměřených glykémií zapisovat i jídelníček, nejlépe také spánek, stres či nemoc a pohyb. Snáz pak ve spolupráci s vaším diabetologem rozklíčujete, kde je problém – a můžete ho začít řešit.

Glykémie je vhodné měřit 1 hodinu po jídle, protože tehdy se vám většinou povede zachytit maximum vzestupu. Nicméně doplňkově k tomu může být užitečná i hodnota po 2 hodinách od začátku jídla, tehdy zase uvidíte, jestli hladiny cukru v krvi začaly dostatečně klesat. Jak už bylo zmíněno, glykémie za 1 hodinu od začátku jídla by měly přesahovat 7,8 mmol/l a 2 hodiny po jídle by se měly pohybovat do 6,7 mmol/l.

Hladina cukru v krvi, dlouhý cukr a jiné ukazatele

Glykémie nalačno

Nejen po jídlech, ale i nalačno je potřebné kontrolovat hladiny cukru v krvi. Pod pojmem nalačno se myslí ráno, co nejdříve po probuzení a po více než 8 hodinách od posledního jídla. Mějte tedy glukometr co nejblíže k posteli. Vlivem aktivity už může cukr v krvi stoupat, a naměřená hodnota by pak nebyla vypovídající.

Glykémie nalačno by se měly pohybovat mezi 3,5 a 5,3 mmol/l. Za vyšší hodnoty může být odpovědná například dietní chyba předchozí den večer a nebo v noci, případně třeba zánět v zubu, nějaké nemoc, větší stres nebo narušený a nedostatečný spánek. Ale některé nastávající maminky pozorují ranní hyperglykémie, i když dodržují vhodný jídelníček a režim. Jejich játra produkují krevního cukru glukózy více, než by bylo potřeba, zde je na místě nasazení medikace.

Problematické jsou ale nejen vysoké glykémie, ale i hladiny cukru v krvi příliš nízké, pod 3,5 mol/l. Hypoglykémie jsou velmi nepříjemné a mohou být i život ohrožující, mohou se projevovat například hladem, nevolností, pocity na omdlení, třesem, pocením, mžitkami před očima či bušením srdce, je to individuální. Příliš nízké hladiny cukru v krvi obvykle hrozí pouze při nasazení inzulinu. Při jejich výskytu je nutné se nejprve najíst a následně konzultovat stravu a léčbu s diabetologem.

Glykovaný hemoglobin

V krevním rozboru ho najdete pod zkratkou HbA1c. Říká se mu také dlouhý nebo dlouhodobý cukr. Jak to? Glykovaný hemoglobin totiž vzniká nevratnou reakcí krevního barviva hemoglobinu s krevním cukrem glukózou, a to během doby života červených krvinek. Odráží nám tak průměr glykémií, jak těch lačných ranních, tak těch mezi jídly, po jídlech i behem noci, za poslední 8 až 12 týdnů. Jeho hodnoty by neměly překračovat 40 mmol/mol.

U žen s těhotenskou cukrovkou se kontroluje jednou za měsíc. Nejde ho nijak ošidit. Pokud diabetolog ukazujete několik dnů domácího měření glykémií v normě, ale zároveň vidí zvýšený glykovaný hemoglobin, celkem oprávněně vás bude podezřívat, že jiné dny se vhodné stravy a dalších léčebných opatření moc nedržíte. Má před sebou jasný důkaz, že se ho snažíte ošidit. Koho ale hlavně šidíte a ubližujete mu jste Vy sama a Vaše dítě.

Hladina cukru v krvi, dlouhý cukr a jiné ukazatele

Další ukazatele

Nastávající maminky s gestačním diabetem by měly pravidelně docházet na kontroly do diabetologické poradny, kde by jim měl být kromě hladin cukru v krvi, glykovaného hemoglobinu, jídelníčku a dalších faktorů ovlivňujících glykémie kontrolován také váhový přírůstek, tlak krve a dle zpráv od gynekologa i vývoj plodu.

Ženy trpící těhotenskou cukrovkou mají větší riziko vyššího krevního tlaku, při špatné kompenzaci cukrovky i vyšší riziko preeklampsie, která se projevuje právě i vysokým tlakem krve a vyžaduje hospitalizaci v nemocnici. Při naměření příliš velkých hodnot krevního tlaku se vyšetřuje i přítomnost bílkovin v moči a rozhoduje se o další léčbě.

I když po porodu, během šestinedělí, gestační diabetes obvykle odeznívá, adekvátní jídelníček a správný životní styl byste měla dodržovat i nadále. To, že se u vás objevila těhotenská cukrovka znamená, že máte do budoucna vyšší pravděpodobnost rozvoje prediabetu a diabetu 2. typu. Udržováním zdravého obvodu pasu a životosprávy jim můžete předejít, podobně i mnoha dalším civilizačním nemocem. Navíc půjdete příkladem i svému dítěti. A to se počítá! Chtěli byste se o těhotenské cukrovce a měření glykémií dozvědět víc? Přihlaste se do našeho programu DiaMáma. Sledovat nás můžete také na našich sociálních sítích, kde pravidelně přidáváme informační příspěvky.

Team DiaMáma

Team DiaMáma

Team specialistů na těhotenskou cukrovku. Připravujeme pro vás vzdělávací články a program DiaMáma, aby pro ženy bylo jednodušší zvládnout těhotenskou cukrovku v klidu. Bez strachu a hladu. S pěknými výsledky.

Další články, které by vás mohly zajímat…

Ovoce a těhotenská cukrovka

Ovoce a těhotenská cukrovka

Ovoce je oblíbenou potravinou mnoha lidí. Jak jej však zařadit do jídelníčku při těhotenské cukrovce správně, aby nezvyšovalo glykémie příliš?

Velikonoce s těhotenskou cukrovkou

Velikonoce s těhotenskou cukrovkou

Velikonoce mohou být pro ženy s těhotenskou cukrovkou stresující. Jak si užít těchto svátků naplno a bez starostí? Máme pro vás pár tipů…

Cvičení po porodu

Cvičení po porodu

Hodně žen se těší, až se po porodu budou moci vrátit k pohybové aktivitě. Jak ale správně a hlavně bezpečně s pohybem začít?

Dopřejte sobě a svému miminku více.

Vzorové jídelníčky, tipy na zdravé recepty a komplexní informace.

 

V našich článcích najdete základní informace. To pravé „zlato“ na vás čeká v našem programu DiaMáma

Vzorový jídelníček při těhotenské cukrovce na 3 týdny, tipy na vhodné zdravé recepty pro snídaně, svačiny, obědy i večeře. Podpora odborného teamu a mnohem více.

950 Kč

celková cena včetně DPH

Přístup na 12 měsíců.