Test OGTT v těhotenství – vše co potřebujete vědět o vyšetření na těhotenskou cukrovku

Team DiaMáma | 8. 9. 2023

Posílá vás lékař na OGTT (Orální Glukózový Toleranční Test) a vy se o něm potřebujete dozvědět vše podstatné? A také si rozmyslet, zda ho vůbec podstoupit? Tak to jste tady správně.  Jedná se o vyšetření, který zkoumá, jak vaše tělo reaguje na zkonzumované sacharidy a zda je schopné následně udržet ve zdravém rozmezí krevní cukr.  Ačkoliv to může znít jednoduše, tento test má zásadní vliv na vaše zdraví i zdraví vašeho budoucího dítěte. Proto jsme pro vás ve spolupráci s odborníky na diabetologii a výživu připravili komplexní materiály. Informace a odpovědi na nejčastější otázky najdete nejen v tomto článku, ale také v e-booku, který si můžete zdarma stáhnout.

Vyšetření OGTT v těhotenství – test na těhotenskou cukrovku – kdy se dělá a co to je?

Co to vlastně OGTT je? Jedná se o plošný, screeningový test, který se provádí v těhotenství u většiny žen, obvykle mezi 24.-28. týdnem. Cílem je určit, v jakém stavu je váš metabolismus sacharidů a včas zachytit vznikající těhotenskou cukrovku (gestační diabetes, GDM).  I když to pro vás může být překvapivé, touto diagnózou může být v důsledku hormonálních změn spojených s těhotenstvím ohrožena i jinak zdravá a štíhlá žena. Ano, dokonce i pokud se zdravě stravuje a sportuje!  

Jaký je OGTT probíhá?

Průběh testu je jasně definovaný. Po předchozím lačnění vypije žena sladký nápoj. Následně se sleduje vývoj hladiny krevního cukru pomocí třech bodů – třech odběrů krve. Prvním bodem je glykemie nalačno, dále v 60. minutě a po 120 minutách od vypití. Pokud jsou hodnoty zvýšené, jedná se o těhotenskou cukrovku. OGTT tedy ukazuje, jak váš organismus reaguje na podání jednoduchého cukru (glukózy) fyziologickou cestou. Na jeho základě je možné vyhodnotit, zda vaše tělo dokáže správně pracovat a udržet hladinu krevního cukru v normálním zdravém rozmezí.

Proč je důležité zvládnout těhotenskou cukrovku a mít zdravou hladinu cukru v krvi?

Špatně zvládnutá těhotenská cukrovka přináší řadu krátkodobých i dlouhodobých komplikací nejenom matce, ale také jejímu nenarozenému dítěti. U matky může zvýšená glykémie způsobit nejen komplikace jako například vyšším riziko infekce nebo komplikace jako je preeklampsie, což je vážný zdravotní stav charakterizovaný vysokým krevním tlakem. Zvyšuje také rizika závažnějších porodních poranění porodu nebo porodu císařským řezem. V extrémních případech může vést až k úmrtí nenarozeného miminka. Také u něj mohou zvýšené hodnoty krevního cukru matky způsobit problémy, které se projeví hned po narození nebo později v životě. Tyto mohou zahrnovat zejména větší porodní váhu, což komplikuje porod a zvyšuje riziko poranění dítěte během porodu. Dále se mohou objevit problémy s dýcháním, nízká hladina cukru v krvi (hypoglykemie) nebo závažnější průběh novorozenecké žloutenky. Z dlouhodobého pohledu je zde také daleko vyšší riziko rozvoje metabolických onemocnění, zejména obezity a diabetu 2. typu v pozdějším věku.


Vyšetření nepodceňujte. Díky nedávnému výzkumu známému jako HAPO studie se ukázalo, že i mírné zvýšení hladiny cukru může mít dlouhodobé negativní důsledky pro maminku i její nenarozené dítě. Ukázalo se, že zvýšená glykémie působí problémy daleko více ženám, než se čekalo – těhotenskou cukrovku má u nás každá pátá maminka. Dnes tak už naštěstí mohou screening podstoupit téměř všechny ženy, nikoliv jen ty „rizikové“. Aby se problémům spojeným s těhotenskou cukrovkou pokud možno předešlo, byla také na základě této studie přepracována diagnostická kritéria (požadované hodnoty výsledků OGTT) do současné podoby.

Kam jít na vyšetření, kde mi test OGTT provedou?

Testy OGTT obvykle provádějí specializované laboratoře – laboratorně diagnostická centra – v tzv. odběrových místnostech. Často jsou přidružené k nemocnicím nebo poliklinikám, můžete ale také nalézt nezávislé laboratoře specializující se na diagnostické testy včetně OGTT u těhotných žen. Odběrové místo ve vašem městě můžete snadno najít v Národním registru poskytovatelů zdravotních služeb na tomto odkazu. Do vyhledávacího pole napište výraz „odběrové místo“ a obec, kde chcete vyšetření podstoupit. Případně, v rozšířeném vyhledávání můžete vybrat kraj (Jihomoravský), obec (Brno) nebo v případě Prahy také správní obvod (Praha 9). A už můžete vybírat. 

Na co si dát pozor při vyšetření na těhotenskou cukrovku?

Vzhledem k časové náročnosti testu je ve většině odběrových míst potřeba se telefonicky objednat. V laboratoři také budou chtít, abyste přišla na konkrétní hodinu ráno. Při té příležitosti se také můžete informovat, zda laboratoř nabízí ochucený roztok, který se vám bude pít výrazně příjemněji. Abyste věděla, na čem jste a vyhnula se rizikům souvisejícím s těhotenskou cukrovkou, je důležité, aby byl test proveden správně. Jinak jsou jeho výsledky zkreslené. Pak nelze s jistotou říct, jestli bude vaše tělo zvládat udržet glykemie ve zdravém rozmezí a zda nedojde k ohrožení vás a miminka.  Nečekejte, až se dozvíte výsledky od gynekologa. Požadujte sdělení výsledků odběrů hned po vyšetření – máte na to právo. Díky informacím z e-knihy se vyhnete zbytečnému stresu, budete vědět, jak přesně má test správně probíhat a budete vědět, co dělat.

Proč si stáhnout náš e-book?

Pro každou pátou maminku je OGTT test přelomovým bodem. Pokud se v testu OGTT prokáže snížená schopnost těla zpracovat glukózu, vše je najednou jinak. Ženy obvykle prožívají velkou míru stresu, nevědí si s novou situací rady. Často musí čekat v nejistotě až do další návštěvy svého gynekologa. Ať už budou vaše výsledky jakékoliv, chceme vám vše usnadnit. Proto jsme pro vás připravili nejen tento článek, ale také komplexního průvodce testem OGTT. Dozvíte se vše podstatné nejen o průběhu vyšetření a jak si ho usnadnit. Také vám ukážeme, jak přemýšlet o zjištěných hodnotách. Najdete v něm zkrátka veškeré informace, které potřebujete vědět nejen k testu jako takovému, ale také co dělat, pokud vám bude diagnostikována těhotenská cukrovka. Tento e-book byl sestaven odborníky v oblasti diabetologie a výživy. Na odpovědi se tak můžete spolehnout.

Co vše v e-booku najdete?

  • Jak se na test připravit
  • Postup testu krok za krokem, tak aby bylo možné se na výsledky spolehnout.
  • 10 užitečných tipů, jak zvládnout test s menším stresem a daleko více v pohodě
  • Jaká jsou rizika testu OGTT pro vás a miminko
  • Hodnoty OGTT testu – správné, špatné, hraniční – jak se v nich zorientovat a co znamenají
  • Co dělat při pozitivním výsledku?  
  • …a mnoho dalšího!

E-book si můžete stáhnout zde: https://www.diamama.cz/ogtt-ekniha-zdarma/ Pokud by vás těhotenská cukrovka přeci jen potkala, rádi vám podáme ruku v našem vzdělávacím podpůrném programu DiaMáma – průvodce těhotenskou cukrovkou. Stručné informace také najdete na webu spoluautorky programu DiaMáma – MUDr. Hany Krejčí, Ph.D – na www.tehotenskacukrovka.cz.

Nejčastější dotazy hledně ohledně OGTT

Jaké otázky nejčastěji trápí nastávající maminky ohledně testu na těhotenskou cukrovku a jsou zodpovězeny v e-booku? Například: 

Proč se dělá orální glukózový toleranční test? Kdy se dělá? Je pro mne OGTT test vhodný? Které ženy na vyšetření už nechodí?

Jak se připravit na OGTT?  Co jíst před vyšetřením na těhotenskou cukrovku? Je potřeba přijít nalačno a co to znamená? Co všechno ovlivňuje naměřené hladiny krevního cukru? Kdy se z vyšetření omluvit a domluvit se na jiném termínu? Ovlivní výsledky testu nemoc – například nachlazení, průjem? Ovlivní výsledky testu na těhotenskou cukrovku stres?

Jaký je správný průběh a postup testu? Můžou být výsledky falešně pozitivní nebo negativní a kdy se to může stát? Může mi vyšetření udělat můj gynekolog nebo praktický lékař? Je test na těhotenskou cukrovku nepříjemný? Bude mi nevolno nebo můžu dokonce i zvracet? Je roztok glukózy opravdu tak nechutný? Není té glukózy zbytečně moc? Není to moc velký nápor na slinivku? Můžu nahradit roztok něčím jiným?

Jak si můžu vyšetření na těhotenskou cukrovku usnadnit a zvládnout ho víc v pohodě? Je test bezpečný pro mne i miminko? Jaké jsou rizika? Kdy pro mne není vyšetření vhodné?

Co znamenají výsledky OGTT? Jaké hodnoty jsou v pořádku a kdy už je to špatně?  Co znamená pozitivní test? Kdy jsou hodnoty OGTT vyšetření hraniční a co to znamená? Mám následující výsledky – mám nebo nemám těhotenskou cukrovku?  Co mám dělat, pokud mé výsledky nejsou v pořádku? Co mne čeká? Jaká je léčba těhotenské cukrovky?

Je test na těhotenskou cukrovku povinný, nebo můžu vyšetření odmítnout? Jaké jsou alternativy? Existují jiné testy na těhotenskou cukrovku? Je orální glukózový toleranční test jediná možnost? Co vyšetření glykovaného hemoglobinu, nemohla by to být cesta?  Co se stane, když vyšetření odmítnu? Co bych měla dělat, pokud test odmítnu, abych neohrozila miminko?

…odpovědi na všechny tyto otázky jsme shrnuli do e-booku „Co jste chtěly vědět o OGTT testu – jasně a jednoduše„.

Team DiaMáma

Team DiaMáma

Team specialistů na těhotenskou cukrovku. Připravujeme pro vás vzdělávací články a program DiaMáma, aby pro ženy bylo jednodušší zvládnout těhotenskou cukrovku v klidu. Bez strachu a hladu. S pěknými výsledky.

Další články, které by vás mohly zajímat…

Chcete pro sebe více?

Vzorový jídelníček, tipy na zdravé recepty a komplexní informace?

 

V našich článcích najdete základní informace. To pravé „zlato“ na vás čeká v našem programu DiaMáma. 

Vzorový jídelníček při těhotenské cukrovce na 3 týdny, tipy na vhodné zdravé recepty pro snídaně, svačiny, obědy i večeře. Podpora odborného teamu a mnohem více.

0 Kč

celková cena včetně DPH

V rámci BETA verze je účast v programu bezplatná, pouze za poskytnutí zpětné vazby.