Test OGTT v těhotenství – vše co potřebujete vědět o vyšetření na těhotenskou cukrovku

Team DiaMáma | 8. 9. 2023, aktualizace 20. 12. 2023

Posílá vás lékař na OGTT (Orální Glukózový Toleranční Test) a vy se o něm potřebujete dozvědět vše podstatné? A také si rozmyslet, zda ho vůbec podstoupit? Tak to jste tady správně.  Jedná se o vyšetření, který zkoumá, jak vaše tělo reaguje na zkonzumované sacharidy a zda je schopné následně udržet ve zdravém rozmezí krevní cukr.  Ačkoliv to může znít jednoduše, tento test má zásadní vliv na vaše zdraví i zdraví vašeho budoucího dítěte. Proto jsme pro vás ve spolupráci s odborníky na diabetologii a výživu připravili komplexní materiály. Informace a odpovědi na nejčastější otázky najdete nejen v tomto článku, ale také v e-booku, který si můžete zdarma stáhnout.

V tomto článku najdete…

Můžete přeskočit rovnou k části, která vás zajímá.

Vyšetření OGTT v těhotenství – co to je?

Orálně toleranční glukózový test, tzv. OGTT je plošný, screeningový test. Cílem vyšetření je určit, v jakém stavu je váš metabolismus sacharidů, rozpoznat případnou poruchu metabolismu glukózy a včas zachytit vznikající těhotenskou cukrovku (gestační diabetes, GDM). Na jeho základě je možné vyhodnotit, zda vaše tělo dokáže správně pracovat a udržet hladinu krevního cukru v normálním zdravém rozmezí.

Zvýšené hladiny krevního cukru v těhotenství mají špatný dopad nejen na ženu, ale také její dítě. I když to pro vás může být překvapivé, touto diagnózou může být v důsledku hormonálních změn spojených s těhotenstvím ohrožena i jinak zdravá a štíhlá žena. Ano, dokonce i pokud se zdravě stravuje a sportuje! 

Kdy se test na těhotenskou cukrovku provádí?

Provádí se  obvykle mezi 24. až 28. týdnem těhotenství.
Neprovádí se, pokud:

 • máte potvrzenou cukrovku nebo prediabetes už před otěhotněním,
 • při odběrech krve jste měla opakovaně krevní cukr nalačno vyšší než 5,1 mmol/l – pak je těhotenská cukrovka prokázaná. 

Jak se diagnostikuje cukrovka v těhotenství?

V průběhu těhotenství se těhotenská cukrovka hlídá – kontrola probíhá ve dvou fázích:

 1.  do 14. týdne těhotenství:

U gynekologa vám odeberou krev a vyšetří glykémii nalačno v žilní plazmě. Pokud bude hodnota krevního cukru nalačno ≥ 7,0 mmol/l (nebo HbA1c ≥ 48 mmol/mol), jedná se o zjevný diabetes mellitus v těhotenství.

Těhotenská cukrovka vám bude také diagnostikována, pokud bude hodnota vaší glykémie nalačno opakovaně (dvě měření, ve dvou různých dnech) v rozmezí 5,1 – 6,9 mmol/l.  V případě, že jeden den budou hodnoty v tomto rozmezí (zvýšené) a druhý den v pořádku, lékař vás odešle na 3-bodový OGTT pro těhotné.

 1.  ve 24. – 28. týdnu těhotenství:

Pokud bylo v první fázi vše v pořádku a nemáte již zachycený diabetes nebo prediabetes z doby před otěhotněním, budete odeslána na vyšetření OGTT.

Jak probíhá samotné OGTT vyšetření?

Průběh testu je jasně definovaný.

Aby bylo možné test správně provést, je třeba dodržet řadu podmínek. Zejména se jedná o minimálně 8 h lačnění, bez akutního onemocnění. Je nutné, aby odběr krve proběhl ze žíly (měření z žilní plazmy) a ne glukometrem z prstu.

Vyšetření sleduje vývoj hladiny krevního cukru pomocí třech bodů – třech odběrů krve. Prvním bodem je glykemie nalačno. Potom vypijete sladký nápoj, který bude obsahovat 75 g glukózy. V 60. minutě a po 120 minutách od vypití vám pracovník laboratoře provede další odběry a vyhodnotí je. Mezi odběry byste měla být v klidu – bez fyzické aktivity, která by mohla výsledky zkreslit. Pokud jsou hodnoty zvýšené, jedná se o těhotenskou cukrovku. 

Podrobný postup krok za krokem a také konkrétní praktické tipy, co si s sebou na test vzít a jak OGTT co nejlépe zvládnout, jsme vám sepsali do ebooku zdarma

Jaký výsledek OGTT je ještě normální a od jaké hodnoty už je to těhotenská cukrovka?

Normální hodnoty glykémie v žilní plazmě během oGTT po 75 g glukózy v těhotenství:

Glykémie na lačno< 5,1 mmol/lHodnoty krevního cukru jsou v normě, test může pokračovat.
≥ 5,1 mmol/l – 6,9mmol/lGlykémie je zvýšená, je třeba odběr nalačno opakovat jiný den. OGTT už nepokračuje. Pokud je zvýšená hodnota opakovaně, je diagnostikována GDM. Pokud je další hodnota v normě, pokračuje OGTT.
≥ 7 mmol/l Jedná se o tzv. zjevný diabetes.
Glykémie v 60. minutě< 10,0 mmol/lHodnoty krevního cukru jsou v normě, vše v pořádku.
≥ 10,0 mmol/lHodnoty krevního cukru jsou zvýšené, jedná se o těhotenskou cukrovku.
Glykémie ve 120. minutě< 8,5 mmol/lHodnoty krevního cukru jsou v normě, vše v pořádku.
≥ 8,5 mmol/lHodnoty krevního cukru jsou zvýšené, jedná se o těhotenskou cukrovku.

Pokud je alespoň jedna z hodnot překročena (a jedno která), pak je vám diagnostikována těhotenská cukrovka. Pokud jsou všechny hodnoty v normě, gratulujeme – těhotenská cukrovka se u vás nepotvrdila.

Při OGTT testu mi vyšly hraniční hodnoty cukru v krvi – co to znamená?

Někdy se setkáte s pojmem „hraniční hodnoty“. Máte tedy zvýšené glykemie „jen maličko“. Je to problém a proč jsou ta kritéria tak přísná?


V roce 2008 byla vyhodnocena tzv. HAPO studie, provedená na vzorku cca 25 tisíc těhotných žen, která sledovala dopad hladiny krevního cukru matky na rozvoj krátkodobých i dlouhodobých komplikací pro ženu a její dítě. Ukázalo se, že i mírné zvýšení hladiny cukru může mít dlouhodobé negativní důsledky. Také se zjistilo, že zvýšená glykémie působí problémy daleko více ženám, než se čekalo – nejen těm „rizikovým“. Díky tomu tak dnes mohou screening podstoupit téměř všechny ženy. Aby se problémům spojeným s těhotenskou cukrovkou pokud možno předešlo, byla také na základě této studie přepracována diagnostická kritéria (požadované hodnoty výsledků OGTT) do současné přísnější podoby. Ta už nejsou odvozena od běžné populace diabetiků, ale nastavena pro potřeby těhotných. Hraniční hodnoty tak nepodceňujte – i mírně zvýšená hladina krevního cukru poukazuje na to, že poruchu metabolizmu glukózy máte.

Jak rychle jsou hotové výsledky na těhotenskou cukrovku? 

Výsledky testu OGTT  jsou hotové a laboratoř je má k dispozici ještě v den odběru. Vašemu lékaři je obvykle předává o den později. 

Vy ale nemusíte čekat, až se dozvíte výsledky od gynekologa. Požadujte od laboratoře sdělení výsledků odběrů hned po vyšetření – máte na to právo. Sdělení výsledků vám laboratoř nemůže odmítnout.

Co dělat, pokud se těhotenská cukrovka prokáže?

Co vás dále čeká najdete v článku Těhotenská cukrovka – co vás čeká v ordinaci a jak by měla vypadat zdravotní péče. Většinou trvá týden až dva (v některých regionech bohužel i déle), než se dostanete na diabetologii a započne vaše léčba. U většiny žen stačí pro úspěšnou léčbu úprava stravy a životního stylu – důležité je se rychle zorientovat a začít se vhodně stravovat. S tím vám může velmi pomoci program DiaMáma, kde získáte komplexní informace i praktické nástroje jako jídelníčky, vhodné recepty i aplikaci pro sledování sacharidů. Díky informacím z e-knihy a programu DiaMáma zjistíte ihned, co dělat – vy ani vaše dítě tak nemusíte být zbytečně vystaveni nepříznivému působení příliš vysokých glykémií, než se dostanete k lékaři. Čím dříve s vhodnými změnami začnete, tím lépe.

Proč je důležité zvládnout těhotenskou cukrovku a mít zdravou hladinu cukru v krvi?

Špatně zvládnutá těhotenská cukrovka přináší řadu krátkodobých i dlouhodobých komplikací nejenom matce, ale také jejímu nenarozenému dítěti.

U matky může zvýšená glykémie způsobit nejen komplikace jako například vyšším riziko infekce nebo komplikace jako je preeklampsie, což je vážný zdravotní stav charakterizovaný vysokým krevním tlakem. Zvyšuje také rizika závažnějších porodních poranění porodu nebo porodu císařským řezem. V extrémních případech může vést až k úmrtí nenarozeného miminka.

Také u miminka mohou zvýšené hodnoty krevního cukru matky způsobit problémy, které se projeví hned po narození nebo později v životě. Tyto mohou zahrnovat zejména větší porodní váhu, což komplikuje porod a zvyšuje riziko poranění dítěte během porodu. Dále se mohou objevit problémy s dýcháním, nízká hladina cukru v krvi (hypoglykemie) nebo závažnější průběh novorozenecké žloutenky. Z dlouhodobého pohledu je zde také daleko vyšší riziko rozvoje metabolických onemocnění, zejména obezity a diabetu 2. typu v pozdějším věku. A to významně – v průběhu let od porodu se DM2 rozvine u 30 %, za 20 let už u 60 % žen. 


Kam jít na vyšetření, kde mi test OGTT provedou?

Testy OGTT obvykle provádějí specializované laboratoře – laboratorně diagnostická centra – v tzv. odběrových místnostech. Často jsou přidružené k nemocnicím nebo poliklinikám, můžete ale také nalézt nezávislé laboratoře specializující se na diagnostické testy včetně OGTT u těhotných žen. Odběrové místo ve vašem městě můžete snadno najít v Národním registru poskytovatelů zdravotních služeb na tomto odkazu. Do vyhledávacího pole napište výraz „odběrové místo“ a obec, kde chcete vyšetření podstoupit. Případně, v rozšířeném vyhledávání můžete vybrat kraj (Jihomoravský), obec (Brno) nebo v případě Prahy také správní obvod (Praha 9). A už můžete vybírat. 

Na co si dát pozor při vyšetření na těhotenskou cukrovku?

Vzhledem k časové náročnosti testu je ve většině odběrových míst potřeba se telefonicky objednat. V laboratoři také budou chtít, abyste přišla na konkrétní hodinu ráno. Při té příležitosti se také můžete informovat, zda laboratoř nabízí ochucený roztok, který se vám bude pít výrazně příjemněji. 

Abyste věděla, na čem jste a vyhnula se rizikům souvisejícím s těhotenskou cukrovkou, je důležité, aby byl test proveden správně. Jinak jsou jeho výsledky zkreslené. Pak nelze s jistotou říct, jestli bude vaše tělo zvládat udržet glykemie ve zdravém rozmezí a zda nedojde k ohrožení vás a miminka. Aby nebyl článek nekončný, vše jsme pro vás sepsali do ebooku.

Proč si stáhnout náš e-book?

Pro každou pátou maminku je OGTT test přelomovým bodem. Pokud se v testu OGTT prokáže snížená schopnost těla zpracovat glukózu, vše je najednou jinak. Ženy obvykle prožívají velkou míru stresu, nevědí si s novou situací rady. Často musí čekat v nejistotě až do další návštěvy svého gynekologa. Ať už budou vaše výsledky jakékoliv, chceme vám vše usnadnit. Proto jsme pro vás připravili nejen tento článek, ale také komplexního průvodce testem OGTT. Dozvíte se vše podstatné nejen o průběhu vyšetření a jak si ho usnadnit. Také vám ukážeme, jak přemýšlet o zjištěných hodnotách. Najdete v něm zkrátka veškeré informace, které potřebujete vědět nejen k testu jako takovému, ale také co dělat, pokud vám bude diagnostikována těhotenská cukrovka. Tento e-book byl sestaven odborníky v oblasti diabetologie a výživy. Na odpovědi se tak můžete spolehnout.

Co vše v e-booku najdete?

 • Jak se na test připravit
 • Postup testu krok za krokem, tak aby bylo možné se na výsledky spolehnout.
 • 10 užitečných tipů, jak zvládnout test s menším stresem a daleko více v pohodě
 • Jaká jsou rizika testu OGTT pro vás a miminko
 • Hodnoty OGTT testu – správné, špatné, hraniční – jak se v nich zorientovat a co znamenají
 • Co dělat při pozitivním výsledku?  
 • …a mnoho dalšího!

E-book si můžete stáhnout zde: https://www.diamama.cz/ogtt-ekniha-zdarma/ Pokud by vás těhotenská cukrovka přeci jen potkala, rádi vám podáme ruku v našem vzdělávacím podpůrném programu DiaMáma – průvodce těhotenskou cukrovkou. Základní stručné informace také najdete na webu spoluautorky programu DiaMáma – MUDr. Hany Krejčí, Ph.D – na www.tehotenskacukrovka.cz.

Nejčastější dotazy hledně ohledně OGTT

Jaké otázky nejčastěji trápí nastávající maminky ohledně testu na těhotenskou cukrovku a jsou zodpovězeny v e-booku? Například: 

Proč se dělá orální glukózový toleranční test? Kdy se dělá? Je pro mne OGTT test vhodný? Které ženy na vyšetření už nechodí?

Jak se připravit na OGTT?  Co jíst před vyšetřením na těhotenskou cukrovku? Je potřeba přijít nalačno a co to znamená? Co všechno ovlivňuje naměřené hladiny krevního cukru? Kdy se z vyšetření omluvit a domluvit se na jiném termínu? Ovlivní výsledky testu nemoc – například nachlazení, průjem? Ovlivní výsledky testu na těhotenskou cukrovku stres?

Jaký je správný průběh a postup testu? Můžou být výsledky falešně pozitivní nebo negativní a kdy se to může stát? Může mi vyšetření udělat můj gynekolog nebo praktický lékař? Je test na těhotenskou cukrovku nepříjemný? Bude mi nevolno nebo můžu dokonce i zvracet? Je roztok glukózy opravdu tak nechutný? Není té glukózy zbytečně moc? Není to moc velký nápor na slinivku? Můžu nahradit roztok něčím jiným?

Jak si můžu vyšetření na těhotenskou cukrovku usnadnit a zvládnout ho víc v pohodě? Je test bezpečný pro mne i miminko? Jaké jsou rizika? Kdy pro mne není vyšetření vhodné?

Co znamenají výsledky OGTT? Jaké hodnoty jsou v pořádku a kdy už je to špatně?  Co znamená pozitivní test? Kdy jsou hodnoty OGTT vyšetření hraniční a co to znamená? Mám následující výsledky – mám nebo nemám těhotenskou cukrovku?  Co mám dělat, pokud mé výsledky nejsou v pořádku? Co mne čeká? Jaká je léčba těhotenské cukrovky?

Je test na těhotenskou cukrovku povinný, nebo můžu vyšetření odmítnout? Jaké jsou alternativy? Existují jiné testy na těhotenskou cukrovku? Je orální glukózový toleranční test jediná možnost? Co vyšetření glykovaného hemoglobinu, nemohla by to být cesta?  Co se stane, když vyšetření odmítnu? Co bych měla dělat, pokud test odmítnu, abych neohrozila miminko?

…odpovědi na všechny tyto otázky jsme shrnuli do e-booku „Co jste chtěly vědět o OGTT testu – jasně a jednoduše„.

Team DiaMáma

Team DiaMáma

Team specialistů na těhotenskou cukrovku. Připravujeme pro vás vzdělávací články a program DiaMáma, aby pro ženy bylo jednodušší zvládnout těhotenskou cukrovku v klidu. Bez strachu a hladu. S pěknými výsledky.

Další články, které by vás mohly zajímat…

Velikonoce s těhotenskou cukrovkou

Velikonoce s těhotenskou cukrovkou

Velikonoce mohou být pro ženy s těhotenskou cukrovkou stresující. Jak si užít těchto svátků naplno a bez starostí? Máme pro vás pár tipů…

Cvičení po porodu

Cvičení po porodu

Hodně žen se těší, až se po porodu budou moci vrátit k pohybové aktivitě. Jak ale správně a hlavně bezpečně s pohybem začít?

Dopřejte sobě a svému miminku více.

Vzorové jídelníčky, tipy na zdravé recepty a komplexní informace.

 

V našich článcích najdete základní informace. To pravé „zlato“ na vás čeká v našem programu DiaMáma

Vzorový jídelníček při těhotenské cukrovce na 3 týdny, tipy na vhodné zdravé recepty pro snídaně, svačiny, obědy i večeře. Podpora odborného teamu a mnohem více.

950 Kč

celková cena včetně DPH

Přístup na 12 měsíců.