Těhotenská cukrovka – co vás čeká v ordinaci a jak by měla vypadat zdravotní péče o ženy s těhotenskou cukrovkou?

Team DiaMáma | 31. 10. 2023

Co vás čeká, pokud vám byla diagnostikována těhotenská cukrovka? Co dělat? Kam se objednat? Jak bude probíhat spolupráce s lékařem? Co se bude dít na kontrolách? Na co máte nárok? V tomto praktickém článku se to dozvíte – vyzpovídali jsme diabetoložku MUDr. Hanu Krejčí, Ph.D.

Kompletní standart péče o ženu s gestačním diabetem je popsán v dokumentu GESTAČNÍ DIABETES MELLITUS Doporučený postup, který najdete na webu České diabetologické společnosti ZDE. Vše podstatné jsme vám shrnuli do článku níže.

V rozhovoru MUDr. Hana Krejčí, Ph.D. odpovídá na následující dotazy…

  1. Kam se objednat – do běžné diabetologické ordinace nebo na specializované pracoviště?
  2. Co když mne diabetolog odmítne, např. z kapacitních důvodů?
  3. Jak rychle by mne měl diabetolog objednat?
  4. Jak by mělo vypadat sledování v dia poradně a jak jsou časté?
  5. Co se obvykle při návštěvě řeší? Co můžu udělat pro to, aby byly konzultace efektivnější a přínosnější?
  6. Jak mi může dia-deník pomoci na kontrole a co do něj evidovat?
  7. Co je třeba nosit si na kontrolu?
  8. Na jaké pomůcky mám nárok a za jakých podmínek?
  9. Opravdu jsme si nesedli s diabetologem. Můžu diabetologa změnit a objednat se jinam?

Jak je organizována péče o ženy s těhotenskou cukrovkou? 

Vyšetření na přítomnost těhotenské cukrovky (tzv. screening GDM) provádí ambulantní gynekolog, zpravidla ve dvou krocích: na začátku těhotenství se kontroluje glykémie nalačno a je-li v normě, další screening je proveden mezi 24. až 28. týdnem těhotenství pomocí OGTT (orální glukózový toleranční test). Doporučujeme zjistit si výsledek testu u svého gynekologa co nejdříve (obvykle jsou k dispozici do druhého dne). Občas se stává, že se těhotná žena dozví diagnózu cukrovky až na další kontrole po několika týdnech, což oddaluje potřebnou léčbu. 

Po zjištění cukrovky máte být co nejdříve odeslána do diabetologické poradny, která zajišťuje vstupní edukaci, léčbu a průběžné kontroly do porodu. K průběžným kontrolám je nezbytné domácí měření hladin krevního cukru (glykémií) na osobním glukometru. Glukometr je zpravidla zdarma poskytnut přímo v diabetologické poradně. Spotřební materiál do glukometru (lancety – jehličky na píchnutí do prstu a proužky na změření glykémie) se píše na poukaz a vyzvedává v lékárně. Od pojišťovny máte nárok na 100 ks lancet, proužky dle potřeby (maximálně 1500 ks).  

Vstupně se v rámci diabetologické péče provádí také laboratorní odběr, při kterém se kontroluje hladina glykovaného hemoglobinu (dlouhodobý parametr kompenzace cukrovky), základní parametry funkce jater, ledvin a štítné žlázy. Stanovení glykovaného hemoglobinu, případně další vyšetření lze opakovat jednou za měsíc, ale záleží na zvyklostech pracoviště.

Kam se objednat – do běžné diabetologické ordinace nebo na specializované pracoviště?

Objednejte se na jakoukoliv diabetologii. V případě, že průběh vaší těhotenské cukrovky bude komplikovanější, diabetolog vás odešle na specializované pracoviště. 

Co když mne diabetolog odmítne, např. z kapacitních důvodů?

Zkuste jakoukoliv jinou diabetologii. V případě neúspěchu se obraťte na svou zdravotní pojišťovnu – je zodpovědná za dostupnost péče. Pokud jste z Prahy či dojezdové vzdálenosti do Prahy, můžete se obrátit na diabetologickou ambulanci Gyn.-por. kliniky VFN a 1. LF UK, Apolinářská 18, Praha 2, tel. 224967413. Kapacitu máme dostatečnou. 

Jak rychle by mne měl diabetolog objednat – co je v pořádku, co už je pozdě, kdy už se mám zkusit objednat jinam?

Čím dříve, tím lépe, ideálně do týdne, maximálně do dvou týdnů. Je však vhodné začít s úpravou životosprávy jakmile se dozvíte diagnózu těhotenské cukrovky. Zapojením do programu DiaMáma k tomu dostanete veškeré potřebné informace. Na první návštěvě u diabetologa pak dostanete pomůcky na měření glykémie. S léčbou (úpravou životosprávy) ale můžete začít hned.  

Jak by mělo vypadat sledování v dia poradně a jak jsou časté?

Intervaly kontrol na diabetologii jsou podle potřeby (hodnot a stability glykémií). Na našem pracovišti je zvykem první kontrola po týdnu od úvodní edukace. Je-li vše v pořádku, další kontroly stačí jednou za měsíc, v případě potřeby častěji. V mezidobí mezi kontrolami mají pacientky možnost telefonické konzultace (např. v případě dotazů, potíží, zhoršení glykémií atd.).  

Při každé ambulantní kontrole je provedeno:

  • měření krevního tlaku,
  • měření tělesné hmotnosti,
  • vyšetření přítomnosti otoků,
  • zhodnocení přírůstků tělesné hmotnosti těhotné,
  • provedení rozboru glykemických profilů a jídelníčku.

Pravidelné kontroly krevního tlaku (u gynekologa i diabetologa) se provádí z důvodu, že ženy s cukrovkou mají zvýšené riziko gestační hypertenze (vysokého krevního tlaku v těhotenství) a preeklampsie (závažnější porucha spojená s hypertenzí a nutností hospitalizace). V případě záchytu vysokého krevního tlaku je nutné vyšetřit moč na přítomnost bílkoviny a v případě pozitivního výsledku pacientku odeslat k hospitalizaci. Pokud situace nevyžaduje hospitalizaci, lékař vám doporučí domácí kontroly krevního tlaku a při opakovaně zvýšených hodnotách zahájí medikamentózní léčbu.

Co se obvykle při návštěvě řeší, jaké informace diabetologovi pomohou, s čím může diabetolog pomoci mě? Co můžu udělat pro to, aby byly konzultace efektivnější, přínosnější?

Hlavním smyslem kontroly v diabetologické poradně je posouzení kompenzace cukrovky (dle glykémií z glukometru, případně v kombinaci s laboratorní hodnotou glykovaného hemoglobinu). V případě neuspokojivých hodnot diabetolog spolu s vámi pátrá po příčině – zda jsou na vině dietní chyby, jiné problémy životosprávy, přidružené onemocnění, chyba měření atd. Na základě toho navrhuje další postup, případně zahájení farmakoterapie či její úpravu. Diabetologa také zajímá váš váhový přírůstek (zda nehubnete nebo naopak příliš nepřibýváte), i zda je vše v pořádku s vývojem vašeho těhotenství a plodu (dle zprávy od gynekologa). 

Konzultace u diabetologa je přínosná, pokud je k dispozici dostatek měření z glukometru a v případě zvýšených glykémií také informace, za jakých okolností ke zvýšené glykémii došlo (jaké bylo množství a složení jídla, zda byl tou dobou stres, viróza, nedostatek spánku atd.). Jedině tak lze kompenzaci cukrovky správně posoudit a navrhnout optimální další postup. Nejméně přínosná konzultace je u pacientky, která se téměř neměří nebo se změří, ale v případě zvýšené glykémie nemá poznamenané a nepamatuje si, co je jedla či dělala. 

Účastnice programu DiaMáma mají k dispozici online dia-deník pro zaznamenávání glykémií, stravy a dalších faktorů. Jak mi může dia-deník pomoci na kontrole, co do něj minimálně psát, jak mi pomůže ve zvládání onemocnění?

Dia-deník je skvělá pomůcka právě proto, že jsou v něm přehledně zaznamenány glykémie v kontextu dalších okolností (jídlo, pohyb, stres atd.). Slouží nejen ke konzultacím u vašeho lékaře, ale je důležitou zpětnou vazbou i pro vás. Díky němu máte jako na dlani, co vám prochází, a jaké jsou naopak problémová jídla či situace, kterým se příště vyhnout.   

Co je třeba nosit si na kontrolu?

Kromě těhotenského průkazu (případně zpráv od gynekologa) je nezbytné mít s sebou údaje k posouzení kompenzace vaší cukrovky.

Do první kontroly je vhodné měřit glykémii denně (vždy nalačno a hodinu po jídlech) a vypisovat jídelníček. Tento celkový přehled slouží k podrobnému posouzení kompenzace a vychytání chyb a problémových situací. 

Na další kontroly je vhodné nosit glukometr a raději i vypsané změřené glykémie (stahování z glukometru v ordinaci občas překazí technická závada). U zvýšených glykémií jsou nutné vaše poznámky k dané situaci (jídlo, další okolnosti). 

V případě používání aplikace DiaMáma je vše uvedené jednoduše zaznamenané v dia-deníku.

Mám nárok na glukometr/proužky (případně jiné – senzor atd.), za jakých podmínek? Můžu požádat lékaře o vystavení žádanky na konkrétní typ glukometru?

Máte nárok na spotřební materiál do glukometru (viz výše – 100 ks lancet a max. 1500 proužků na měření glykémie). Glukometr se zpravidla nepíše na poukaz – je zvykem, že je diabetologické poradny dostávají od firem a zdarma poskytují pacientkám. Pokud máte již vlastní glukometr (např. Contour, který půjde automaticky stahovat do aplikace DiaMáma), lékař vám může předepsat spotřební materiál na tento konkrétní glukometr (výše úhrady a tedy i cena spotřebního materiálu je jednotná pro všechny typy glukometrů). 

Opravdu jsme si nesedli nebo se diabetolog ke mně chová nevhodně. Mám nárok na změnu diabetologa, můžu se objednat jinam? Jak postupovat, když mám podezření na špatná doporučení?

Výběr lékaře je na vašem svobodném rozhodnutí a v případě, že nejste spokojená, neváhejte se objednat jinam. 

…takové praktické články a videolekce vás čekají v programu DiaMáma! Přihlaste se a získejte více kvalitních informací, včetně jídelníčků a tipů na vhodné recepty.

Team DiaMáma

Team DiaMáma

Team specialistů na těhotenskou cukrovku. Připravujeme pro vás vzdělávací články a program DiaMáma, aby pro ženy bylo jednodušší zvládnout těhotenskou cukrovku v klidu. Bez strachu a hladu. S pěknými výsledky.

Další články, které by vás mohly zajímat…

Těhotenská cukrovka na cestách

Těhotenská cukrovka na cestách

Léto se obvykle nese ve znamení různých výletů. Pro ženy s těhotenskou cukrovkou může cestování představovat určité výzvy. Jak se na cesty správně připravit?

Dopřejte sobě a svému miminku více.

Vzorové jídelníčky, tipy na zdravé recepty a komplexní informace.

 

V našich článcích najdete základní informace. To pravé „zlato“ na vás čeká v našem programu DiaMáma

Vzorový jídelníček při těhotenské cukrovce na 3 týdny, tipy na vhodné zdravé recepty pro snídaně, svačiny, obědy i večeře. Podpora odborného teamu a mnohem více.

950 Kč

celková cena včetně DPH

Přístup na 12 měsíců.