Sezónní ovoce při těhotenské cukrovce – Jahody

Team DiaMáma | 26.6.2024

Jahody se řadí k oblíbenému ovoci spousty lidí. Nejenže jsou lahodné, šťavnaté a symbolizují příchod dlouho očekávaného léta, ale navíc jsou také velice zdravé. Jak však správně jahody zakomponovat do jídelníčku při těhotenské cukrovce?

Sezónní ovoce při těhotenské cukrovce - Jahody

Jahody patří mezi oblíbené ovoce mnoha lidí. Kromě toho, že jsou chutné, jsou však také plné vitamínů. Jahody jsou výborným zdrojem vitamínu C, ale tím výčet v nich obsažených zdraví prospěšných látek ani zdaleka nekončí. Obsahují mangan a nejrůznější vitamíny, jako jsou betakaroten, vitamíny skupiny B a E, a organické kyseliny. Z minerálních látek v nich najdete především draslík, hořčík, zinek, síru a vápník. Jahody lidem pomáhají uchovat si pevné zdraví, slouží například k podpoře metabolismu a vylučování, bojují proti vzniku močových kamenů, prospívají při nachlazení a při srdečních chorobách. Díky obsaženému manganu jejich konzumace ovlivňuje růst vlasů a pevnost pokožky. 

Další výhodou jahod je i jejich nízký glykemický index (GI) – což znamená, že mají jen malý vliv na zvýšení hladiny cukru v krvi. Kromě toho mají také vysoký obsah vlákniny. Vláknina v jahodách pomáhá zpomalovat vstřebávání cukrů, což může přispět ke stabilizaci hladiny cukru v krvi a podporuje pocit zasycení. Zároveň podporuje zdravé trávení a její adekvátní příjem je prevenci zácpy, která je během těhotenství běžná.

Na základě jejich mnoha prospěšných účinků je tedy jasné, že by jahody měly být jednoznačně součástí našeho jídelníčku. U těhotenské cukrovky je to ovšem trochu komplikovanější, protože při konzumaci ovoce musíte mít na paměti pár pravidel, díky kterým vám nestoupnou glykémie do nebes. A o jakých pravidlech zde mluvíme?

1. Výběr ovoce s nízkým glykemickým indexem (GI)

Preferujte ovoce s nízkým až středním GI, protože má menší vliv na zvýšení hladiny cukru v krvi. Příklady takového ovoce jsou právě jahody, ale i další bobulovité a peckovité ovoce, jablka, melouny nebo kiwi.

2. Kontrola porcí

I ovoce s nízkým GI obsahuje cukry, proto je důležité sledovat velikost porcí. Konzumujte menší porce ovoce (např. 1 malý kousek nebo 1/2 šálku nakrájeného ovoce). Rovnoměrně rozložte konzumaci ovoce během dne, abyste předešli náhlým výkyvům hladiny cukru.

3. Kombinace s bílkovinami a zdravými tuky

Kombinování ovoce s potravinami, které obsahují především bílkoviny, ale i zdravé tuky, může pomoci zpomalit vstřebávání cukrů do krve, a stabilizovat tak glykémie. Jezte ovoce s bílkovinami jako například s řeckým jogurtem, tvarohem, tvrdým sýrem, šunkou nejvyšší kvality či orestovaným kuřecím masem. Vhodná je i kombinace se zdroji zdravých tuků jako například semínky či ořechy.

4. Vyhýbání se sušenému ovoci a džusům

Sušené ovoce a ovocné džusy mají vyšší koncentraci cukrů a mohou rychle zvýšit hladinu cukru v krvi. Konzumujte proto čerstvé nebo mražené ovoce bez přidaného cukru. Vyhněte se také džemům a vhodná většinou nejsou ani ovocná smoothie.

Sezónní ovoce při těhotenské cukrovce - Jahody

Recepty z jahod při těhotenské cukrovce

Výčet kulinářských možností a způsobů přípravy jahod je takřka nekonečný. Jednou z oblíbených variant je mlsat je jen tak (samozřejmě po umytí). Jako další snadno připravitelná možnost se jeví oblíbené jahody se šlehačkou, které mohou posloužit jako skvělá svačina a ukojí chuť na sladké. Domácí jahodový koktejl je výborným osvěžením v horkých letních dnech, a navíc ho není díky přirozené sladkosti jahod třeba doslazovat.

Pro inspiraci jsme si pro vás připravili pár receptů z jahod. Další inspiraci naleznete také v naší e-knize Vzorový jídelníček při těhotenské cukrovce, kterou si můžete stáhnout zcela zdarma. Kromě ukázkových jídelníčků na 3 dny se v ní dozvíte také zásady správného stravování při těhotenské cukrovce.

Snídaně

Dezerty

Sezónní ovoce při těhotenské cukrovce - Jahody

Skvělou možností jak si užít jahodovou sezónu naplno jsou také zmrzliny. Kdo by neměl rád tyto sladké studené pochoutky a to zejména během horkých dnů? Tradiční zmrzliny a nanuky však mohou obsahovat spoustu cukru a nezdravých tuků, což není vhodné pro těhotné ženy s těhotenskou cukrovkou. Nicméně, existují mnohé zdravé alternativy, které umožňují vychutnat si tyto pochoutky bez zbytečného zvyšování hladiny cukru v krvi. A k tomu si je můžete vyrobit v pohodlí domova.

A jak si takovou zmrzlinu vyrobit doma?

Ingredience

  • 2 šálky čerstvých nebo mražených jahod (bez cukru)
  • 1 šálek řeckého jogurtu (neslazený, nízkotučný nebo plnotučný dle preference)
  • 1 lžička vanilkového extraktu (volitelné)
  • 1/2 šálku plnotučného mléka

Postup

Příprava jahod: Pokud používáte čerstvé jahody, omyjte je a odstraňte stopky. Pokud používáte mražené jahody, nechte je trochu rozmrazit.

Míchání ingrediencí: V mixéru nebo kuchyňském robotu smíchejte jahody, řecký jogurt, vanilkový extrakt a mléko. Mixujte, dokud směs nebude hladká a krémová.

Mražení: Přeneste směs do nádoby vhodné pro mražení. Zakryjte a dejte do mrazničky na přibližně 2-3 hodiny, nebo dokud zmrzlina neztuhne. Chcete-li krémovější texturu, zmrzlinu promíchejte každou hodinu.

Servírování: Před podáváním nechte zmrzlinu chvíli postát při pokojové teplotě, aby změkla. Můžete ji ozdobit čerstvými jahodami nebo mátovými lístky.

Užijte si léto s těhotenskou cukrovkou v klidu a bez zbytečných starostí. Přestože těhotenská cukrovka představuje v mnoha očích velkého strašáka, při úpravě jídelníčku a životosprávy jím vůbec být nemusí. Stačí vědět jak na to. Přihlaste se do našeho programu DiaMáma, kde vás odborníci provedou změnou životního stylu a ukážu vám, že i stravování během těhotenské cukrovky může být zábava.

Team DiaMáma

Team DiaMáma

Team specialistů na těhotenskou cukrovku. Připravujeme pro vás vzdělávací články a program DiaMáma, aby pro ženy bylo jednodušší zvládnout těhotenskou cukrovku v klidu. Bez strachu a hladu. S pěknými výsledky.

Další články, které by vás mohly zajímat…

Ovoce a těhotenská cukrovka

Ovoce a těhotenská cukrovka

Ovoce je oblíbenou potravinou mnoha lidí. Jak jej však zařadit do jídelníčku při těhotenské cukrovce správně, aby nezvyšovalo glykémie příliš?

Velikonoce s těhotenskou cukrovkou

Velikonoce s těhotenskou cukrovkou

Velikonoce mohou být pro ženy s těhotenskou cukrovkou stresující. Jak si užít těchto svátků naplno a bez starostí? Máme pro vás pár tipů…

Dopřejte sobě a svému miminku více.

Vzorové jídelníčky, tipy na zdravé recepty a komplexní informace.

 

V našich článcích najdete základní informace. To pravé „zlato“ na vás čeká v našem programu DiaMáma

Vzorový jídelníček při těhotenské cukrovce na 3 týdny, tipy na vhodné zdravé recepty pro snídaně, svačiny, obědy i večeře. Podpora odborného teamu a mnohem více.

950 Kč

celková cena včetně DPH

Přístup na 12 měsíců.