Těhotenská cukrovka a strava: Letní jídelníček
Team DiaMáma | 23.5.2025
Těhotenská cukrovka a strava: Jídelníček je při těhotenské cukrovce klíčovým prvkem v úsilí o dosažení lepších hladin cukru v krvi. A proto pro vás máme pár tipů, jak na jeho letní verzi..

Gestační diabetes mellitus (GDM) je porucha metabolismu sacharidů, která se objevuje poprvé během těhotenství. Tento stav je dočasný, ale je důležité ho nepodceňovat, protože může mít negativní dopady na zdraví matky i plodu – například vyšší riziko makrosomie (nadměrné porodní hmotnosti dítěte), předčasného porodu či nutnosti císařského řezu. Zároveň tato diagnóza upozorňuje na možné vyšší riziko vzniku cukrovky po ukončení těhotenství. Výživa hraje v léčbě gestačního diabetu klíčovou roli – správně sestavený jídelníček může výrazně pomoci udržet hladinu krevního cukru v normě, snížit potřebu inzulínu a zároveň zajistit dostatečný přísun všech živin pro zdravý vývoj dítěte.
Letní období je ideální dobou pro vyváženou a pestrou stravu, protože nabízí množství čerstvých, sezónních potravin s nižším glykemickým indexem, bohatých na vlákninu, vodu, vitamíny a minerální látky. Vyšší venkovní teploty nás pak samy vedou k preferenci lehčích typů jídel a nemusí se vždy jednat pouze o saláty. Pojďme si ukázat, jaké potraviny tedy zařazovat a proč – a také jak je pro dobré zasycení a stabilní glykémie správně kombinovat.
1. Základní principy výživy při GDM v těhotenství
Článků na téma těhotenská cukrovka a strava již bylo vytvořeno mnoho, zde jsou tedy alespoň základní zásady v sestavování jídelníčku, které jsou pro ženy s těhotenskou cukrovkou klíčové:
- Rozdělení stravy do 2 až 3 větších nebo 4 až 5 menších porcí denně, vždy s ohledem na zvolení stravovací styl, celkový kalorický příjem a další individuální potřeby a preference
- Omezení jednoduchých cukrů a potravin s vysokým glykemickým indexem (GI).
- Zařazování potravin bohatých na vlákninu, která pomáhá stabilizovat glykemii.
- Příjem kvalitních bílkovin, zdravých tuků a dostatku tekutin.
- Monitoring glykémie – většinou se sleduje glykémie nalačno a po jídlech.
Letní sezóna nabízí výhodu v podobě čerstvých potravin, které lze připravit bez složité tepelné úpravy – saláty, grilovaná nebo kvašená zelenina, lehké polévky nebo dezerty bez cukru jsou vhodné varianty jídel pro teplé dny. Nezapomínejme ale, že samotná zelenina či ovoce nejsou plnohodnotným pokrmem. Je důležité je konzumovat zejména s dostatkem bílkovin a se zdroji zdravých tuků v rozumném množství.
2. Sezónní zelenina vhodná při GDM
Zelenina tvoří základ jídelníčku těhotné ženy s GDM. Měla by být přítomna v každém hlavním jídle a ideálně i ve svačinách.
Letní zelenina s nízkým GI a vysokým obsahem vlákniny:
- Okurka – jedná se osvěžující zeleninu s vysokým obsahem vody (přibližně 95 %), což pomáhá udržovat hydrataci. Má nízký glykemický index (GI) i velmi nízký obsah sacharidů, což je ideální pro kontrolu hladiny cukru v krvi. Okurky se dají využít především ve studené kuchyni, samotné, v salátech a nebo fermentované (okurky kvašáky).
- Cuketa – tato zelenina je bohatá na vlákninu, vitamín C a draslík, má nízký GI a je vhodná pro přípravu různých pokrmů, jako jsou polévky, grilované pokrmy, pomazánky i dezerty, kde nahradí část mouky a výsledný moučník tak získá nižší glykemický index a porci vlákniny navíc. Grilovanou či restovanou cuketu lze použít i za studena do salátů.
- Rajčata – jsou vynikajícím zdrojem lykopenu, silného antioxidantu, který má protizánětlivé účinky. Obsahují také vitamín C, který podporuje imunitní systém. Jejich využití je opět široké – lehká salsa, omáčky, do salátů, v polévkách nebo v podobě osvěžující rajčatové šťávy.
- Paprika – také zde najdeme vitamín C (dokonce je ho zde více než v citronech či pomerančích) a karotenoidy, které mají antioxidační vlastnosti. Vitamín C pomáhá zlepšovat vstřebávání železa, zvyšuje vstřebávání kolagenu a podporuje zdraví pokožky. Papriky můžeme využít např. k přípravě leča, plněných paprik či kuřete na paprice. Chuť je mnohem výraznější, než když ji použijeme pouze ve formě sušeného koření a opět dostaneme do jídla přídavek vlákniny. Hodí se i do salátů, jak čerstvé, tak i grilované nebo pečené.
Zeleninu je vždy vhodné kombinovat s kvalitním tukem (např. olivovým olejem), aby došlo k lepšímu vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích. A samozřejmě také s bílkovinami, které dodají potřebný stavební materiál pro naše tělo a jsou důležité i pro tvorbu enzymů, hormonů, protilátek i transportních proteinů pro další živiny. Navíc s bílkovinami nás zeleninový pokrm zasytí na mnohem delší dobu a glykémie jsou po takovém jídle mnohem stabilnější.

3. Ovoce – ano, ale s mírou a výběrem
Přestože ovoce je zdravé, u GDM je třeba být opatrný kvůli obsahu přírodních cukrů (fruktózy). Doporučuje se konzumovat ovoce s nízkým až středním GI a vždy v kombinaci s bílkovinou nebo zdravým tukem, což zpomalí vstřebávání cukru v nich obsaženého.
Vhodné letní ovoce:
- Bobuloviny – jahody, borůvky, maliny, ostružiny, rybíz, angrešt a jiné obdobné druhy mají v rámci ovoce nízký GI i nízký obsah cukrů. A vynikají vysokým obsah antioxidantů, jež pomáhají chránit buňky před poškozením. Obsahují také vlákninu, která napomáhá ke zdravé střevní peristaltice, podporuje vyvážený střevní mikrobiom a stabilizuje glykémie po jídle.
- Třešně a višně – zástupci ze skupiny potravin se středním GI. Jsou bohaté na vitamín C a antioxidanty. Konzumovat je lze, lépe však v omezeném množství a vždy v kombinaci s bílkovinou nebo tukem.
- Meruňky a broskve – najdeme v nich betakaroten, vlákninu, ale také ne úplně malé množství cukru. Proto by se opět měly konzumovat v kombinaci s bílkovinou či tukem, aby se zpomalilo vstřebávání glukózy do krve.
- Meloun a ananas – tyto druhy ovoce, pro řadu lidí téměř synonyma léta, jsou skvělým osvěžením, ale pro ženy s těhotenskou cukrovkou nikdy ne nalačno a ne ve větším množství. Ačkoliv melouny mají, narozdíl od ananasu, nižší obsah sacharidů, mnoho lidí má tendence jich sníst najednou příliš velkou porci, a ta už vede nadměrnému zvýšení hladinu cukru v krvi.
Ovoce je sice velmi chutné samo o sobě, ale samotné má výrazný vliv na glykémie a pořádně nás nezasytí nás. Můžeme ho ale zařadit jako součást na bílkoviny bohatšího dezertu bez cukru nebo zeleninového salátu, jako rychlou svačinu či snídani s řeckým jogurtem, tvarohem či šunkou, v menším množství rovněž jako méně tradiční přílohu a nebo přísadu do omáček k masu.
4. Bílkoviny a mléčné výrobky
Bílkoviny jsou důležité pro vývoj plodu i stabilizaci krevního cukru. V létě je vhodné sáhnout po lehkých variantách:
- Libové maso – kuřecí, krůtí, hovězí, vepřové nebo třeba králičí. Dušené, grilované na kameni, pečené, restované a také vařené, například ve formě polévky. Kromě spousty bílkovin nám méně tučné maso, při nízkém příjmu kalorií, přináší i důležité živiny jako jsou vitamíny B12, A a K2, zinek, železo, taurin a cholin.
- Ryby – makrela, losos, pstruh, okoun, candát a jiné. Zvláště tučné mořské ryby bývají bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které podporují vývoj mozku plodu. Je však důležité vybírat ryby s nízkým obsahem rtuti a konzumovat je v doporučeném množství.
- Vejce – jsou bohatá na bílkoviny a cholin, který je důležitý pro vývoj nervové soustavy plodu.
- Mléčné výrobky – kefír, sýr, tvaroh, bílý jogurt, zákys, podmáslí, cottage. Hlavně fermentované mléčné výrobky obsahují probiotika, která podporují zdraví střevní mikroflóry. Je důležité vybírat výrobky bez přidaného cukru.

5. Celozrnné přílohy a luštěniny
Pokud chcete konzumovat potraviny s vyšším obsahem škrobů, pro udržení stabilní glykémie je vhodné je kombinovat s bílkovinami a současně vybírat druhy s nízkým glykemickým indexem:
- Quinoa, pohanka, jáhly – tyto obiloviny mají nízký GI a jsou bohaté na vlákninu, která pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Jsou také zdrojem bílkovin a minerálních látek. Jako doplněk salátů nebo jen tak k masu se hodí vždy.
- Celozrnné pečivo – ideálně kváskové (je lépe stravitelné), obsahuje více vlákniny a minerálních látek než bílé pečivo.
- Luštěniny (čočka, hrách, fazole, cizrna) – jsou bohaté na rostlinné bílkoviny, vlákninu a železo. Pomáhají stabilizovat hladinu cukru v krvi a podporují zdraví srdce. Jsou vhodné jako základ salátů, moučníků, pečiva či pomazánek.
6. Prospěšné tuky
A na závěr zdravé tuky. Tuky v lidech často vyvolávají strach. Zdravé tuky však skutečně patří do vyváženého jídelníčku a neměli bychom na ně zapomínat.
- Olivový olej – výborný zdroj nenasycených mastných kyselin. Existuje jich několik druhů – nejlepší je za studena lisovaný, ale v podstatě jakýkoliv druh tohoto oleje se hodí na zálivky do salátů.
- Ořechy, semínka a z nich vyrobené oleje nebo ořechová másla – (pozor, oleje mohou rychle oxidovat, žluknout, měly by být uchovávány již od vylisování v chladu a brzo spotřebovány), namleté mouky nebo ořechová másla – v malém množství (pozor na kalorie) jako doplněk salátů, jogurt či tvarohu nebo na pečení.
- Ryby, maso, vejce a mléčné výrobky – ačkoliv jsme je zmínili už v kapitole o bílkovinách, jsou současně i zdrojem tuků. Nasycené tuky a cholesterol nejsou ve většině případů zlem, naopak je náš organizmus pro mnohé své funkce nezbytně potřebuje. Také jsou důležité pro vývoj plodu.
6. Tekutiny
V létě je nezbytný dostatečný příjem tekutin – obvykle se doporučuje alespoň 2 až 2,5 litru denně. Slazené nápoje jsou samozřejmě nevhodné, nedoporučujeme jak cukr, tak i různé sladivé sirupy, koncentráty ovocných šťáv, džusy či umělá sladidla. Ideální je voda, minerálky bez cukru, neslazené bylinné čaje, rooibos. Kromě pitného režimu můžeme tekutiny konzumovat i ve formě na vodu bohaté zeleniny či masokostních vývarů a polévek z nich.

Těhotenská cukrovka a strava: Inspirace pro letní jídla jídelníček
Snídaně:
Dopolední svačina:
Oběd:
Odpolední svačina:
- Plátek chleba s tvarohem, pár kousků papriky a okurky
- Svačinové špízy z mozzarelly a parmské šunky
- Arašídový koláč
Večeře:
Závěr
Letní sezóna nabízí těhotným ženám s gestačním diabetem výbornou příležitost, jak pomocí čerstvých a kvalitních sezónních potravin podpořit zdravý vývoj dítěte a zároveň kontrolovat hladinu krevního cukru. Klíčem je pravidelnost, kombinovat sacharidy s bílkovinami a tuky, vybírat potraviny s nižším glykemickým indexem a nezapomenout na pohyb. Pokud byste se chtěli o stravování a jídelníčcích dozvědět více, přidejte se do našeho programu DiaMáma a nezapomeňte nás sledovat na našich sociálních sítích.