Jak se psychicky naladit a užít si Vánoce s těhotenskou cukrovkou

Team DiaMáma – Mgr. Lucie Guilleminot | 6. 12. 2023

Vánoce mají být svátky klidu a míru a dobrého jídla. Aby tomu tak bylo i s těhotenskou cukrovkou, přibalili jsme vám několik tipů, jak se vyhnout obvyklým nástrahám, které by vám to mohly pokazit. Jak tedy zvládnout svátky od Vánoc po Silvestra s těhotenskou cukrovkou opravdu v klidu a v pohodě?

vánoce s těhotenskou cukrovkou v klidu

Pečení cukroví

Můžete experimentovat s přípravou cukroví bez cukru, rozčilovat se nad vhodností či nevhodností sladidel v těhotenství, nebo sama sebe přesvědčit, že Vánoce mohou být krásné i bez cukroví. Pokud děti nemáte, určitě si cukroví partner užije dost na návštěvách, zvlášť, když ho bude muset jíst i za vás. Pokud děti máte, možná se v celém širokém příbuzenstvu najde spřízněná duše, která se nad nimi slituje a napeče i pro vaši rodinu, abyste se nemusela trápit pečením.

Rodinné návštěvy

Nikdo neumí tak podržet jako tetička, která se s vámi musí podělit o svůj názor, že to s tou dietou přeháníte (ona má přece taky dietu a kousek toho cukroví si dá, co na tom, že si 4x denně píchá inzulin, že). Můžete jen mlčet, pokyvovat hlavou a myslet si svoje. Vysvětlování je většinou marné. Můžete odvětit něco ve smyslu „mám to jinak – moje zdraví, moje dítě, budu si to dělat po svém“. Můžete mile konverzaci otočit na zdravotní potíže tazatele. Pokud jde o staršího člověka, je velká šance, že se zapomene v popisování svých vlastních neduhů a na ty vaše zapomene. Pokud už vyčerpáte všechny možnosti, můžete přejít do protiútoku (co se takhle zeptat na průšvihy potomků tazatele?), což už je ale tak trochu v rozporu s klidnými svátky… Pokud vám to ale pomůže vypustit páru a zvládnete to s grácií, proč ne, přecitlivělost si ve svém stavu můžete dovolit.

Nebo také můžete pro letošní rok návštěvy vynechat a strávit je pouze ve dvou či v nejužším rodinném kruhu. Rodině zavolejte, popřejte jim krásné svátky, vymluvte se na svůj požehnaný stav a časté nevolnosti. Chcete přeci jen jet a vstoupit do lámy lvové? Zmapujte, zda je hostitelka ochotná vzít v potaz vaše dietní omezení. Pokud ne, vezměte si s sebou svoji svačinu, hodně svačiny. Pokud ano, předejte jí informace o tom, jaká jídla jíte. A i tak si sebou vezměte svačinu, kdyby to náhodou nedopadlo.

Dárky

Mějte připravený seznam toho, co byste si přály k Vánocům pod stromeček. Dárky samozřejmě nemusí být o jídle. Můžete dát ale na seznam i jedlé dárky, třeba potraviny, které jsou vhodné při dietě, ale přeci jen se vám nechce za ně utrácet – sušené sýry, hromady ořechů, kvalitní ořechová másla, dražší čerstvé ovoce… Myslete na období po porodu – skvělým dárkem jsou předplacené nákupy u dovážkových služeb či krabičkových společností nebo poukazy do oblíbené restaurace.

Štědrovečerní večeře

Ryby můžete připravit na jakýkoliv způsob (kromě syrových), i toho kapra si osmažit nebo lososa upéct a pokud je vaše rodina řízková, dopřejte si klidně řízky. Bramborový salát můžete připravit s domácí majonézou z vařených vajec, nepoznáte rozdíl. Polévky jako rybí či hrachová jsou povoleny. Porce si nakládejte tak velké jako obvykle, nemusíte se přejídat jen proto, že jsou svátky. Vynechte jen různé sladké laskominy, které se liší podle oblasti, odkud pocházíte. Když si pak ještě dopřejete kouzelnou vánoční procházku, budou mít vaše glykemie radost. Zachumlat se do deky je taky v pořádku.

Silvestr s těhotenskou cukrovkou

Bujaré veselí a vy nemůžete ani pít, ani bezuzdně hodovat. Možná je letos ta pravá příležitost užít si oslavy konce roku v klidu s nejbližšími. Stále si můžete dopřát slavnostní večeři, a pokud budete čekat na půlnoc, zvládnete si zobnout něco dobrého jako druhou večeři. Pozobávat můžete olivy, sýry, šunku, zeleninu s humusem nebo třeba dipem ze zakysané smetany. Nebo si připravit některý z našich oblíbených receptů:

Mohl by se vám také líbit náš další praktický článek 5 tipů na svátky s těhotenskou cukrovkou. Najdete v něm jednoduché tipy na lepší glykémie o svátcích i mnoho receptů na vánoční klasiky i další silvestrovské dobroty při těhotenské cukrovce.

Přejeme vám krásné klidné Vánoce a vše dobré do nového roku.

Team DiaMáma

Team DiaMáma

Team specialistů na těhotenskou cukrovku. Připravujeme pro vás vzdělávací články a program DiaMáma, aby pro ženy bylo jednodušší zvládnout těhotenskou cukrovku v klidu. Bez strachu a hladu. S pěknými výsledky.

Další články, které by vás mohly zajímat…

Ovoce a těhotenská cukrovka

Ovoce a těhotenská cukrovka

Ovoce je oblíbenou potravinou mnoha lidí. Jak jej však zařadit do jídelníčku při těhotenské cukrovce správně, aby nezvyšovalo glykémie příliš?

Velikonoce s těhotenskou cukrovkou

Velikonoce s těhotenskou cukrovkou

Velikonoce mohou být pro ženy s těhotenskou cukrovkou stresující. Jak si užít těchto svátků naplno a bez starostí? Máme pro vás pár tipů…

Dopřejte sobě a svému miminku více.

Vzorové jídelníčky, tipy na zdravé recepty a komplexní informace.

 

V našich článcích najdete základní informace. To pravé „zlato“ na vás čeká v našem programu DiaMáma

Vzorový jídelníček při těhotenské cukrovce na 3 týdny, tipy na vhodné zdravé recepty pro snídaně, svačiny, obědy i večeře. Podpora odborného teamu a mnohem více.

950 Kč

celková cena včetně DPH

Přístup na 12 měsíců.