5 tipů na svátky s těhotenskou cukrovkou – Vánoce a Silvestr

Team DiaMáma | 29. 11. 2023

Vůně skořice ve vzduchu, klasické pohádky či horké kakao před televizí… Také se už tak moc těšíte na vánoční čas? Vánoce a Silvestr nejsou jen svátkem klidu a míru, ale také časem oslav rodiny, lásky či přátelství. Tyto oslavy se mnohdy nesou ve znamení hojnosti a stoly se nám prohýbají pod váhou všelijakých dobrot. A to může představovat pro ženy s těhotenskou cukrovkou pořádného strašáka. Správná péče o sebe a nastavení optimálního jídelníčku jsou totiž klíčové pro udržení zdraví maminky i dítěte. Jak si užít tyto kouzelné svátky naplno a bez starostí o vaše zdraví či hladiny glykémií? Přečtěte si naše tipy a triky, které vám pomohou přežít Vánoce v klidu a bez starostí.

svátky s těhotenskou cukrovkou

Glykémie v normě i během Vánoc

Při těhotenské cukrovce je cílem získání a udržení stabilní hladiny cukru v krvi (glykémií), která je výrazně ovlivněna právě stravou. Při stravování je proto důležité měřit si glykémie v průběhu dne. Bude pro vás jednodušší odsledovat, jak jednotlivé potraviny hýbou hladinou cukru v krvi a následně je ze stravování vyřadit nebo nahradit jinou (vhodnější) variantou. Měříme zpravidla celkem 4x denně: nalačno a 1 hodinu po velkých jídlech (snídaně, oběd, večeře).  Na začátku je velmi nápomocné si vést glykemický deník, kde si tyto údaje budete zapisovat. Bude pro vás jednodušśí mít v tom přehled, pořádek a vědět čemu se do budoucna vyvarovat.

Cílové hodnoty krevního cukru, o které se snažíme, jsou následující: 

  • nalačno do 5,3 mmol/l včetně,
  • za 1 hodinu od začátku jídla do 7,8 mmol/l včetně,
  • za 2 hodiny od začátku jídla  do 6,7 mmol/l včetně.

5 tipů jak se z glykémií nezbláznit během Vánoc

  • Pravidelně jezte. 5-6 menších jídel denně. To pomůže udržet hladinu cukru v krvi stabilní.  Nezapomínejte také na velikost porce. Raději v menších porcích a častěji, než naopak. Užívejte si sváteční jídla, ale vždy s mírou.
  • Vybírejte si potraviny s nízkým glykemickým indexem (GI). GI udává, jak rychle potravina zvyšuje hladinu cukru v krvi. Potraviny s nízkým GI mají GI pod 55, středním GI mají GI mezi 55 a 70 a vysokým GI mají GI nad 70.
  • Omezte příjem sacharidů. Sacharidy jsou hlavním zdrojem cukru v krvi. Snažte se omezit příjem sacharidů na 40-50 gramů na hlavní jídlo.
  • Přijímejte dostatek vlákniny. Vláknina pomáhá zpomalit vstřebávání cukru do krve. Také má sytící efekt. S dostatkem vlákniny máte pocit sytosti déle a vyvarujete se tak zbytečnému nadměrnému mlsání.
  • Nezapomínejte na pitný režim. Pitný režim je během svátků obzvláště důležitý. Pití tekutin pomáhá udržet tělo hydratované a může pomoci snížit hladinu cukru v krvi. Voda, bylinkové čaje a neperlivé minerální vody jsou výbornou volbou.
svátky s těhotenskou cukrovkou

Zdravější Vánoce

Strava a správné nastavení jídelníčku je při těhotenské cukrovce klíčovým. Přesto by však strava rozhodně neměla být žádná „hladová dieta“. Cílem není si dobroty odepírat a trápit se nad obsahem každého talíře, jde o to najít rovnováhu a zdravější či vhodnější varianty věcí, které máme tak moc rádi. Připravili jsme si pro vás několik tipů pro chutné tradiční vánoční recepty, připravené trošku netradičním způsobem. Zdravé, ale pořád stejně chutné.

svátky s těhotenskou cukrovkou

Zkuste i zdravé cukroví…

V některých receptech jsou použita přírodní sladidla, abyste si, pokud chcete, mohly o Vánocích dopřát sladkou chuť. V další části článku se tedy podíváme slazení při těhotenské cukrovce na zoubek.

Sladidla při těhotenské cukrovce – ano, nebo ne?

Určitě je dobré si v souvislosti s Vánoci zmínit alespoň trochu sladidla a možnosti slazení. I když obecně je samozřejmě lepší, pokusit se sladké chuti odvyknout. Netrvá to dlouho a člověk si pak daleko lépe vychutná přirozenou sladkost potravin. Nicméně, kdo by neměl chuť si na Vánoce dopřát něco sladkého, aby se během svátečního hodování necítil ošizen?

V první řadě bychom si zmínili sladidla, kterým se určitě vyhněte. Jednak jsou to sladidla, která zvyšují hladinu cukru v krvi. Sem patří klasický cukr (nejenom ten bílý, ale i hnědý cukr), kokosový cukr, med a různé sirupy, jako je agávový, rýžový, javorový, datlový atd. V další řadě bychom se měli vyhnout také umělým sladidlům, o nichž víme, že mohou mít neblahý vliv na náš střevní mikrobiom a o jejichž bezpečném použití během těhotenství nemáme dostatek informací. Jedná se například o aspartam, acesulfam K, sukralózu a řadu dalších.

Nyní se ale už podívejme na vhodné možnosti slazení. Do studené i do teplé kuchyně jsou například vhodná sladidla erythritol a xylitol. I když jejich názvy znějí poměrně chemicky, jsou to ve skutečnosti přírodní látky, které lze běžně nalézt třeba v ovoci. Naše tělo je nedokáže efektivně metabolizovat, takže jsou vyloučeny v téměř nezměněné formě – jednoduše řečeno projdou naším trávícím traktem a nevstřebají se. Proto se nepředpokládá, že by měly negativní vliv na zdraví matky ani dítěte. Jejich použití je tedy obecně považováno za bezpečné, a to i během těhotenství. Další možností, jak zdravě a vhodně sladit, je čekankový sirup. Dejte ale pozor, aby šlo opravdu o čekankový sirup (vláknina inulin) a produkt nebyl „doředěn“ fruktózou nebo jiným nevhodným sladidlem. Čekankový sirup je ale bohužel vhodný pouze pro studenou kuchyni. Při zahřátí se totiž rozkládá na fruktózu, která již není pro naše zdraví příliš vhodná. V neposlední řadě je vhodným sladidlem také stévie.

Čím méně slazení nebo sladidel, tím lépe pro vás. Někdy, třeba ve vánočním cukroví, si ale sladkost dopřát chcete. Proto ukazujeme, jakým způsobem je to možné. I tak se ale snažme používat sladidla spíše střídmě – raději méně, než více.

Zdravější Silvestr

S vánočním obdobím je spojen i Silvestr – oslava příchodu nového roku, kde se také plným stolem či chutným dobrotám vyhneme jen stěží. Nemějte však hlavu ve smutku. Pokud už plánujete silvestrovský večírek u vás doma nebo jste byli na jeden pozvány, naplánujte a připravte si chutné varianty občerstvení. Nejen že jimi vaše hosty okouzlíte, nikdo ani nerozezná, že jde o zdravější variantu. A jaké pochoutky si můžete připravit? Vyzkoušejte jeden z našich receptů.

Jak zvládnout svátky psychicky

Tlak okolí a rodiny i jejich představy, jak bychom měli k dietě při těhotenské cukrovce přistupovat. Vaření pro rodinu i pro vás dle specifik diety. Návštevy plné jídla, které pro nás není vhodné… Může toho být na nás moc. Proto jsme pro vás připravili článek Jak se psychicky naladit a užít si Vánoce s těhotenskou cukrovkou, který vám pomůže vyhnout se obvyklým svátečním nástrahám.

Svátky s těhotenskou cukrovkou – závěrem

Vánoce a Silvestr jsou bezesporu časem radosti a hojnosti, ale pro maminky s těhotenskou cukrovkou mohou představovat i určité výzvy. S předem připraveným plánem, chytrými náhradami a zdravými recepty si však lze těchto svátků užít plnými doušky a bez zbytečných starostí. Nezapomínejte, že klíčem je umírněnost a rovnováha. Inspirujte se přiloženými recepty a vytvořte si své vlastní sváteční menu, které bude nejen chutné, ale také vhodné k udržení optimální hladiny cukru v krvi.

Přejeme vám klidné a radostné prožití vánočního období, plné lásky, pokoja a nezapomenutelných okamžiků v kruhu vaší rodiny.

Máte stravování o svátcích v malíčku, ale trápí vás sestavení dlouhodobého jídelníčku či nastavení stravovacích návyků? Přečtěte si náč článek Jak si sestavit jídelníček při těhotenské cukroce – zásady stravování a dieta, kde se dozvíte odpovědi na vaše dotazy.

Team DiaMáma

Team DiaMáma

Team specialistů na těhotenskou cukrovku. Připravujeme pro vás vzdělávací články a program DiaMáma, aby pro ženy bylo jednodušší zvládnout těhotenskou cukrovku v klidu. Bez strachu a hladu. S pěknými výsledky.

Další články, které by vás mohly zajímat…

Těhotenská cukrovka – příčiny a projevy

Těhotenská cukrovka – příčiny a projevy

Nemáte těhotenskou cukrovku v rodině, snažíte se dodržovat zdravý životní styl, a přesto vám ji diagnostikovali? Podívejme se společně na její příčiny a projevy…

Těhotenská cukrovka na cestách

Těhotenská cukrovka na cestách

Léto se obvykle nese ve znamení různých výletů. Pro ženy s těhotenskou cukrovkou může cestování představovat určité výzvy. Jak se na cesty správně připravit?

Dopřejte sobě a svému miminku více.

Vzorové jídelníčky, tipy na zdravé recepty a komplexní informace.

 

V našich článcích najdete základní informace. To pravé „zlato“ na vás čeká v našem programu DiaMáma

Vzorový jídelníček při těhotenské cukrovce na 3 týdny, tipy na vhodné zdravé recepty pro snídaně, svačiny, obědy i večeře. Podpora odborného teamu a mnohem více.

950 Kč

celková cena včetně DPH

Přístup na 12 měsíců.