O programu DiaMáma

 

Program DiaMáma je online kurz a podpůrná webová aplikace pro ženy s těhotenskou cukrovkou.

Je sestaven lékaři a odborníky na výživu.

Vzdělávací online kurz srozumitelnou a praktickou formou vysvětluje oficiální doporučení týkající se změn životního stylu a stravy, které si ženy s touto diagnózou musí v zájmu zdraví sebe i svého dítěte rychle osvojit. Podpůrná aplikace, kterou mají účastnice programu k dispozici, jim pak pomáhá převádět tyto znalosti do běžného života.

obrázek ženy s těhotenskou cukrovkou jídlo

Celý návrh programu a veškeré informace v něm vycházejí z nejnovějších oficiálně schválených postupů pro léčbu těhotenské cukrovky.

O těhotenské cukrovce

Podle posledních dat až 19% těhotenství v České republice provází těhotenská cukrovka, neboli gestační diabetes mellitus. Pokud není toto onemocnění správně zvládáno, představuje pro těhotnou ženu i miminko riziko vzniku řady komplikací. V takovém těhotenství se častěji vyskytuje např. vysoký tlak a preeklampsie nebo onemocnění močových cest. Výjimkou nebývá ani vysoká porodní hmotnost plodu a s ním související vyšší riziko vzniku porodních poranění matky i dítěte nebo zakončení porodu císařským řezem. Může dojít k nedovyvinutí vnitřních orgánů novorozence a v krajním případě hrozí i riziko odumření placenty spojené s úmrtím dítěte v děloze. Ale porodem to nekončí. Důsledky zvýšených glykémií matky mají vliv na zdravotní stav jejího dítěte i v dospělosti. Díky metabolickému programování v děloze mají děti matek se špatně zvládnutým onemocněním vyšší riziko vzniku obezity, metabolických poruch a cukrovky. Diabetes v těhotenství je také dáván do souvislosti s poruchami řeči, hyperaktivitou, poruchami učení a pozornosti (ADHD) anebo autismem. Rodí se tak děti, které mají kvůli těhotenství horší vyhlídky na zdraví v dalším životě. 

Těhotenská cukrovka ale může být velmi dobře zvladatelná a mít tak minimum negativních dopadů. V první řadě jsou při léčbě zpravidla volena tzv. režimová opatření jako změna stravy a navýšení fyzické aktivity. V závažnějších případech se přidává i léčba léky. 

Mezery v léčbě žen s těhotenskou cukrovkou

Bohužel, na vysvětlování režimových opatření často nemají  v ordinacích l a v těhotenských poradnách lékaři dostatek času. Podle interního průzkumu 53% žen považuje v rychlosti a stručnosti sdělené informace o léčbě GD od lékaře za nedostačující či nesrozumitelné. Případně si velkou část rozhovoru nepamatují. Toto není chyba lékařů, ale jak to vidíme my, nastavení zdravotnického systému. Těhotné tak hledají informace v internetových diskusích a na webových stránkách, jejichž kvalita a správnost je často velmi pochybná. Jsou si ale vědomy negativních dopadů nemoci na zdraví nejen své, ale hlavně očekávaného dítěte. Cítí strach, nejistotu a beznaděj. Mají pocit, že jsou v celém problému samy. Není jim jasné, co vlastně mohou jíst. Z obav, aby neublížili dítěti tak často defacto “nejí téměř nic”. To vede k nízké porodní hmotnosti dětí a deficitu živin u matky i dítěte. 

Jak program DiaMáma problémy řeší?

Program DiaMáma chce ženám zvládání těhotenské cukrovky maximálně usnadnit. V rámci online kurzu srozumitelně a prakticky vysvětluje oficiální doporučení i dietu při těhotenské cukrovce. Webová aplikace DiaMámy pak pomáhá tyto znalosti přenést do běžného života a na talíř. Ženy pochopí, které potraviny jsou vhodné a které ne. Mají k dispozici vzorové jídelníčky s recepty a seznamy vhodných jídel. Aplikace také umožňuje vyplňovat stravovací deník. Díky němu ženy dostávají zpětnou vazbu, kolik jejich strava obsahuje sacharidů, tuků a bílkovin – pro stravu při těhotenské cukrovce důležité ukazatele. Aplikace také vizualizuje důsledky stravy a životního stylu (např. spánek, aktivita, stres) na zvládání nemoci a hodnoty glykémií.  Pomocí několika kliknutí může žena pro svého ošetřujícího lékaře vygenerovat report s grafy a tabulkami nebo diabetický deník. Ty mu dají skvělý přehled o průběhu onemocnění. Ženy v programu nastudují z kvalitních informací obecné základy, snaží se je aplikovat v praxi. Ošetřujícímu lékaři na kontrolu donesou podrobný report a  mají tak více času řešit individuální doporučení.

Samostudium v klidu

Podle vlastního tempa. Lekce lze přehrát opakovaně, pokud žena potřebuje.

Kvalitní informace

Ověřené, nejen od lékařů, komplexně. Zaměřené na pochopení. Lepší varianta ke „googlení“ na internetu.

Praktické nástroje

Vzorové jídelníčky a doporučené recepty, seznamy vhodných potravin s vysvětlením vhodnosti.

Chcete vstoupit do programu DiaMáma?

Gratulujeme Vám k rozhodnutí!

V současné době spouštíme pilotní ověření programu s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy.

Máte tak šanci vyzkoušet program v BETA verzi.

0 Kč

celková cena včetně DPH

Program DiaMáma vytvořili odborníci

Online kurz-program DiaMáma jsme připravili s láskou pečlivostí podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí pro všechny ženy s těhotenskou cukrovkou. 

MUDr. Hana Krejčí, Ph.D.

internistka a diabetoložka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Mgr. Jan Vyjídák, LL.M MSc.

odborný poradce v oblasti lékařské péče a výživy založené na vědeckých studiích

Mgr. et Mgr. Adéla Kábelová

nutriční terapeutka z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

Ve spolupráci s webovou aplikací Jídelní plán