5 novoročních předsevzetí po těhotenské cukrovce

Team DiaMáma – Mgr. Lucie Guilleminot | 5.1.2024

Během těhotenské cukrovky si budoucí maminky většinou výživová předsevzetí nedávají – díky dietě jedí zdravě, díky těhotenství nepijí alkohol, většina jich nekouří a množství pohybu či jeho intenzitu mají částečně omezenou. Podíváme se tedy na předsevzetí po těhotenské cukrovce či porodu a také na chyby, kterým je třeba se vyhnout.

5 novoročních předsevzetí po těhotenské cukrovce

1. Zhubnu co nejdřív přebytečná kila

Ach ty celebrity, které už pár týdnů po porodu vypadají, jako by nikdy nebyly těhotné, ty nám dávají zabrat. Ať už vám zůstala kila navíc z těhotenství nebo jste je měly už před těhotenstvím, buďte na sebe po porodu hodné. Nesnažte se pár týdnů po porodu vypadat jako ony celebrity. Rozhodně v šestinedělí ani později nezkoušejte žádná přísné diety typu práškové keto – jsou energeticky naprosto nedostačující. Vaše tělo se po porodu regeneruje, potřebuje živiny a to obzvlášť, pokud kojíte. 

Kojící i nekojící maminky jsou vedle hormonálních změn vystaveny únavě z nevyspání a náročnosti nové role a přidávat k tomu ještě nervozitu z hladu a stres z dietních omezení není nic příjemného. Zaměřte se místo toho na kvalitu stravy, její vyváženost a dostatečný příjem. Nebojte si nechat jídlo dovézt nebo pořádat někoho, aby vám kvalitní stravu připravil. Ale pozor, pokud si z dob těhotenské cukrovky ponecháte zálibu v plnotučných výrobcích a k tomu přidáte větší porce sacharidů, mohou jít vaše kila nahoru z důvodu většího energetického příjmu.

2. Budu jíst zdravě, budu pokračovat v dietě stejně jako během těhotenské cukrovky

Většina z nás se těší, co „zakázaného“ si po porodu dá. Je to přirozené a pomáhá nám to dietu při těhotenské cukrovce zvládnout. Určitě je dobré nesníst hned několik čokolád na posezení, přeci jen vaše tělo několik měsíců fungovalo bez přidaného cukru. 

Po porodu již nemusíte držet dietu jako při těhotenské cukrovce. Protože ale máte vyšší riziko rozvoje cukrovky 2. typu do budoucna, je dobré si dobré návyky z diety uchovat a z větší části v nich pokračovat. Oblíbené je pravidlo 80/20, které říká, že 80 % jídel/potravin, která jíte by měly být z kategorie vhodnějších, a 20 % může (ale nemusí) být méně vhodných. To vám pomůže stravovat se vhodně dlouhodobě, určitě déle než na dietě plné příkazů a zákazů.

5 novoročních předsevzetí po těhotenské cukrovce

3. Určitě si ve správný čas zajdu na OGTT

Někdy posílají lékaři novopečené maminky na OGTT (orální glukózový toleranční test) příliš brzy, třeba již 6 týdnů po porodu. I nekojící maminky přitom potřebují na regeneraci 3 měsíce a déle, při kojení se kvůli působení hormonů mluví jako o vhodné době 6 měsíců po porodu. Protože však kojení může výsledek testu ovlivnit, je vhodné jít na test v době, kdy dítě vydrží nebýt 2 hodin před a během celého testu kojeno. Vzhledem k doporučení plně kojit 6 měsíců a na požádání je však málokteré 6měsíční dítě na toto připraveno. Odložit OGTT z důvodu kojení je možné, neměly byste ho však odkládat donekonečna. 

Pokud se na test nedostanete ani rok po porodu, nechte si alespoň v laboratoři změřit lačnou glykemii a glykovaný hemoglobin (tzv. dlouhý cukr), abyste měly orientačně přehled o svém zdravotním stavu. Je to důležité pro včasný záchyt případných vyšších hodnot, aby bylo možné nástup nemoci zachytit ještě ve fázi prediabetu, kdy je šance na remisi (tj. dosažení hodnot jako zdravý člověk) větší, než když se nemoc rozjede do hodnot DM2.

4. Budu se víc hýbat

Pohyb je skvělou prevencí diabetu (konkrétně inzulinové rezistence) i nástrojem na hubnutí. Do pohybu se počítá vše, nejpřirozenějším pohybem je chůze s kočárkem či s dítětem v šátku/nosítku. Po šestinedělí, pokud je vše v pořádku, můžete zvolit i intenzivnější pohyb, ale vždy naslouchejte svému tělu a pohyb přizpůsobte svým možnostem – intenzivní delší chůze pro vás může být vhodnější než běhání a domácí cvičení dosažitelnější než návštěva fitcentra. Rozhodně to s intenzivním pohybem nepřehánějte hned po porodu, kdy se vaše dělo adaptuje mj. na změnu těžiště, a vůbec je lepší nejprve zpevnit střed těla, než budete cvičit ostatní partie.

5 novoročních předsevzetí po těhotenské cukrovce

5. Občas si doma namátkově zkontroluji glykemie

Hned po porodu si glykemie neměřte. Vlivem hormonálních změn mohou být hodnoty jako na houpačce a zbytečně by vás stresovaly. Po několika týdnech se již namátkově změřit můžete, i když pro vás možná bude náročné trefit přesně čas po jídle nebo se změřit hned po probuzení. Pokud se budete měřit po několika měsících, nezapomeňte zkontrolovat expiraci proužků do glukometru – prošlé proužky by mohly ovlivnit výsledek. Nepanikařte při první zvýšené hodnotě. Měření za několik dní několikrát zopakujte, při opakovaně zvýšených hodnotách kontaktujte svého praktického lékaře. Nenechte se odbýt, pokud jsou vaše hodnoty „pouze“ ve fázi prediabetu. Výhodou je, že dietu už znáte a není nutně tak přísná, jako při těhotenské cukrovce, i když v mnohém je podobná.

Stanovili jste si jako hlavní cíl pro rok 2024 ozdravit si jídelníček nebo si nastavit vyvážené stravování? Přečtěte si náč článek Jak si sestavit jídelníček při těhotenské cukroce – zásady stravování a dieta, kde se dozvíte jak si správně poskládat jídlo na talíři nejen při těhotenské cukrovce. Chtěli byste se dozvědět více o těhotenské cukrovce, porodu či kojení? To a mnohem více naleznete na našich sociálních sítích. Sledujte nás na Facebooku a Instagramu, aby vám nic neuniklo.

Team DiaMáma

Team DiaMáma

Team specialistů na těhotenskou cukrovku. Připravujeme pro vás vzdělávací články a program DiaMáma, aby pro ženy bylo jednodušší zvládnout těhotenskou cukrovku v klidu. Bez strachu a hladu. S pěknými výsledky.

Další články, které by vás mohly zajímat…

Ovoce a těhotenská cukrovka

Ovoce a těhotenská cukrovka

Ovoce je oblíbenou potravinou mnoha lidí. Jak jej však zařadit do jídelníčku při těhotenské cukrovce správně, aby nezvyšovalo glykémie příliš?

Velikonoce s těhotenskou cukrovkou

Velikonoce s těhotenskou cukrovkou

Velikonoce mohou být pro ženy s těhotenskou cukrovkou stresující. Jak si užít těchto svátků naplno a bez starostí? Máme pro vás pár tipů…

Cvičení po porodu

Cvičení po porodu

Hodně žen se těší, až se po porodu budou moci vrátit k pohybové aktivitě. Jak ale správně a hlavně bezpečně s pohybem začít?

Dopřejte sobě a svému miminku více.

Vzorové jídelníčky, tipy na zdravé recepty a komplexní informace.

 

V našich článcích najdete základní informace. To pravé „zlato“ na vás čeká v našem programu DiaMáma

Vzorový jídelníček při těhotenské cukrovce na 3 týdny, tipy na vhodné zdravé recepty pro snídaně, svačiny, obědy i večeře. Podpora odborného teamu a mnohem více.

950 Kč

celková cena včetně DPH

Přístup na 12 měsíců.